CHRZEST

KKK1213 Chrzest Å›wiÄ™ty jest fundamentem caÅ‚ego życia chrzeÅ›cijaÅ„skiego, bramÄ… życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramÄ… otwierajÄ…cÄ… dostÄ™p do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy siÄ™ czÅ‚onkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w KoÅ›cióÅ‚ i stajemy siÄ™ uczestnikami jego posÅ‚ania. Ponieważ chrzest jest przymierzem z Bogiem, czÅ‚owiek musi na nie odpowiedzieć swoim „Tak”. Podczas chrztu dzieci wiarÄ™ w ich imieniu wyznajÄ… rodzice. Oni wraz z rodzicami chrzestnymi peÅ‚niÄ… szczególnÄ… rolÄ™ przy udzielaniu tego sakramentu: nie tylko proszÄ… o chrzest, ale też zobowiÄ…zujÄ… siÄ™ pomagać ochrzczonemu dziecku rozwijać otrzymany dar Bożego życia.

SAKRAMENT CHRZTU W ŚWIĘTEJ RODZINIE

podczas Mszy świętej

Katecheza przedchrzcielna:

DRUGA SOBOTA MIESIÄ„CA

GODZ.17:00

Katecheza jest obowiÄ…zkowa dla rodziców i chrzestnych, można jÄ… odbyć w naszej parafii niezależnie od miejsca, w którym dziecko zostanie ochrzczone.

ZAÅšWIADCZENIA

ZgodÄ™ na chrzest dziecka poza naszÄ… parafiÄ… mogÄ™ wydać jedynie swoim Parafianom, czyli tym, którzy sÄ… zapisani do parafii i uczestniczÄ… w życiu KoÅ›cioÅ‚a, np. przez uczestnictwo we Mszach Å›wiÄ™tych niedzielnych.

ZaÅ›wiadczenie dla rodziców chrzestnych wydajÄ™ tylko swoim Parafianom, ponieważ poÅ›wiadczam w nim, że dana osoba jest mi znana i żyje w KoÅ›ciele życiem sakramentalnym, wiÄ™c na podstawie rozmowy z niÄ… stwierdzam, że może zostać dopuszczona do godnoÅ›ci matki lub ojca chrzestnego.

Nie ma żadnych wyjÄ…tków od powyższych zasad.

chrzest